Straż Graniczna otrzyma 56 nowych samochodów terenowych; trafią na wschodnią granicę

Straż Graniczna otrzyma 56 nowych samochodów terenowych; trafią na wschodnią granicę

Straż Graniczna otrzyma 56 nowych samochodów terenowych; trafią na wschodnią granicę

Funkcjonariusze Straży Granicznej odbiorą 56 nowych samochodów terenowych toyota land cruiser. Nowoczesne auta trafią do wszystkich placówek wschodniej granicy, z czego najwięcej do Podlaskiego Oddziału SG – 19 szt. i Nadburzańskiego Oddziału SG – 18 sztuk.

W poniedziałek o godzinie 12 w siedzibie Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Białymstoku odbędzie się uroczyste przekazanie nowych samochodów terenowych. W wydarzeniu weźmie udział m.in. minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński oraz komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga.

 

Rzeczniczka SG por. Anna Michalska przekazała PAP, że funkcjonariusze odbiorą 56 samochodów terenowych marki toyota land cruiser. „Najwięcej samochodów dostanie Podlaski Oddział SG – 19 szt. i Nadbużański – 18 szt., Bieszczadzki i Warmińsko-Mazurski po 10 szt., pozostałe do innych oddziałów. Auta dostaną wszystkie placówki wschodniej granicy” – wyjaśniła porucznik.

 

Nowe samochody mają najnowocześniejszą konstrukcję i wyposażenie. „Toyoty Land Cruiser doskonale realizują zadania zarówno w terenie na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, jak i na utwardzonych szlakach komunikacyjnych” – podała.

 

„Samochody zostały wyposażone w system wspomagający zjazd ze wzniesienia poprzez uruchamianie odpowiednich hamulców, utrzymując prędkość na poziomie 5 km/h. Po jego aktywacji kierowca nie musi kontrolować pedału gazu czy hamulca. Auto, aby mogło spełniać wymagania codziennej służby funkcjonariuszy Straży Granicznej, ma reflektory i wloty powietrza usytuowane tak, aby zapewnić zarówno maksymalną ochronę, jak i możliwie największą głębokość brodzenia” – tłumaczyła.

 

„Każdy z samochodów został również wyposażony w wyciągarki wraz z dodatkowym osprzętem, które pozwolą w ekstremalnych warunkach terenowych, uniknąć zakopania się czy ugrzęźnięcia pojazdu w podmokłym terenie. Nie bez znaczenia jest fakt, że funkcjonariusze SG zawsze pomagają też osobom, które przypadkowo utkwiły gdzie w terenie z powodu różnego rodzaju awarii, wiec wyciągarka się przydaje” – dodała rzeczniczka SG.

 

Zapewniła przy tym, że zostało już zamówione kolejne 6 aut, które według planów mają zostać dostarczone do końca marca.

 

„Toyoty z Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022–2025 kupione zostały przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych i kosztowały ponad 21 mln złotych” – podała porucznik Michalska. (PAP)

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top