Sukces uczniów z Białegostoku w ogólnopolskim finale 50-tej Olimpiady Historycznej

Sukces uczniów z Białegostoku w ogólnopolskim finale 50-tej Olimpiady Historycznej

Arkadiusz Janczyło z Białegostoku zajął I miejsce w finale 50-tej Olimpiady Historycznej. Jego opiekunem był mgr Michał Dobkowski

W najlepszej dziesiątce znalazła się jeszcze dwójka białostockich uczniów. Organizatorem Olimpiady jest Polskie Towarzystwo Historyczne, a współorganizatorem etapu okręgowego – Uniwersytet w Białymstoku.

Finał tegorocznej olimpiady odbył się w dniach 12-14 kwietnia 2024 roku w Gdańsku-Jelitkowie. Wzięło w nim udział 100 uczniów szkół średnich z całej Polski. Etap centralny składał się z 3 elementów: pracy pisemnej na wybrany temat, pisemnej interpretacji wskazanych wiązek źródeł oraz odpowiedzi ustnych.

Najlepszy okazał się uczeń III klasy II LO im. Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku Arkadiusz Janczyło (opiekunem był mgr Michał Dobkowski). V miejsce zdobył inny uczeń tej szkoły – Jacek Jancewicz z klasy II (opiekun mgr Alicja Potocka), natomiast IX miejsce zajęła Aleksandra Deputat, uczennica III klasy IV LO im. C. K. Norwida w Białymstoku (opiekun mgr Krzysztof Rogowski).

Ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród miało miejsce w zabytkowym ,,Dworze Artusa’’. Wśród uczestników uroczystości byli przedstawiciele Uniwersytetu w Białymstoku: prof. Cezary Kuklo – przewodniczący Komitetu Organizacyjnego XXI Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich, jaki we wrześniu br. odbędzie się w stolicy województwa i prof. Jan Snopko – członek Komitetu. Obaj historycy od wielu lat zaangażowani w organizację Olimpiady Historycznej.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top