Suwałki. Warszawski sąd rozpozna sprawę oszustki, która upozorowała z mężem swoją śmierć

Suwałki. Warszawski sąd rozpozna sprawę oszustki, która upozorowała z mężem swoją śmierć

Sąd Okręgowy w Warszawie a nie w Suwałkach ma rozpoznać sprawę siedmiu osób oskarżonych o udział w grupie przestępczej zajmującej się oszustwami – zdecydował Sąd Apelacyjny w Białymstoku

Małżeństwo związane z tą sprawą upozorowało swoją śmierć, by m.in. wyłudzić ubezpieczenie.

Prokuratura Okręgowa w Suwałkach, która prowadziła śledztwo w tej sprawie, pod koniec ubiegłego roku skierowała akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Suwałkach. Jednak na wniosek tego sądu, Sąd Apelacyjny w Białymstoku zdecydował o przekazaniu postępowania do merytorycznego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w Warszawie.

Jak poinformował PAP rzecznik sądu apelacyjnego sędzia Janusz Sulima, suwalski sąd powołał się na względy ekonomiki procesowej; zgodnie z Kodeksem postępowania karnego sprawa może być przekazana innemu sądowi równorzędnemu, jeżeli większość osób, które należy wezwać na rozprawę, zamieszkuje blisko tego sądu, a z dala od sądu właściwego. W tym wypadku chodzi o to, że większość z blisko 60 świadków zaplanowanych do przesłuchania pochodzi z Warszawy oraz południowej części kraju. Z siedmiu osób oskarżonych tylko dwoje jest z województwa podlaskiego.

Grupę przestępczą zajmującą się oszustwami rozpracowała suwalska prokuratura wraz z miejscowym wydziałem CBŚP. Grupa działała od 2019 do początku 2021 roku na terenie Augustowa, Suwałk i Białegostoku oraz w Wilnie.

Wykorzystując prowadzenie działalności gospodarczej, która w dużej części była pozorowana, przestępcy wyłudzali od swoich kontrahentów pieniądze i usługi.

„Nie płacono za najem lokali, za usługi telekomunikacyjne i transportowe, za wypożyczanie samochodów, jak i za zamówiony towar, np. za wiele ton rzepaku, czy oleju słonecznikowego. Aby zmylić kontrahentów w niektórych przypadkach przesyłano im nawet fikcyjne potwierdzenia zapłaty. Sprzedawano też firmom skupującym wierzytelności nieistniejące wierzytelności przedstawiając nieprawdziwe faktury” – informowała prokuratura, kierując do sądu akt oskarżenia.

Funkcjonariusze CBŚP ustalili, że jedną z głównych ról w grupie pełnił mężczyzna z kryminalną przeszłością, który – według systemów ewidencyjnych – od dwóch lat nie żył. Toczyły się przeciwko niemu w różnych częściach Polski postępowania karne, ale – w związku z danymi o jego śmierci w 2019 roku – były umarzane.

Jednak z ustaleń śledczych wynikało, że śmierć była upozorowana, mężczyzna żyje i kontynuuje przestępczą działalność. W maju 2021 roku dokonano przeszukania w Warszawie w miejscu spodziewanego pobytu tego mężczyzny. Okazało się, że mężczyzna miesiąc wcześniej zachorował, został przewieziony do szpitala, gdzie dopiero wtedy rzeczywiście zmarł. W mieszkaniu tym przebywała jego żona; ona również – według oficjalnych ewidencji – nie żyła od kilku miesięcy.

„Jak się okazało, kobieta sfingowała swoją śmierć. W listopadzie 2020 r. podrobiła dokument lekarski potwierdzający jej śmierć, przedłożono go w Urzędzie Stanu Cywilnego w Warszawie i uzyskano akt zgonu” – informowała prokuratura w Suwałkach.

Śledczy informowali, że dwa miesiące wcześniej kobieta wykupiła dwie polisy ubezpieczeniowe na życie. Po rzekomej śmierci wystąpiła do dwóch zakładów ubezpieczeń o wypłatę łącznie ponad 300 tys. zł odszkodowania oraz do ZUS o zasiłek pogrzebowy. Instytucje te odmówiły jednak wypłaty.

Kobieta wykorzystała też swoją fikcyjną śmierć do uniknięcia wykonania kary 2,5 roku więzienia za wcześniejsze oszustwa, orzeczoną przez Sąd Rejonowy w Gdańsku. Z kolei mężczyzna kilka dni przed datą rzekomej śmierci wykupił polisę ubezpieczeniową na życie.

„Po sfingowaniu śmierci wystąpiono do zakładu ubezpieczeń, jednak zrobiono to o dzień za wcześnie i polisa nie zaczęła jeszcze działać, więc zakład odmówił wypłaty” – informuje prokuratura.

Śmierć mężczyzny w kwietniu 2021 r. została w toku śledztwa potwierdzona badaniami genetycznymi, więc w jego sprawie prokurator umorzył postępowanie karne.

Przed sądem stanie za to jego żona. Za usiłowanie wyłudzenia odszkodowania o znacznej wartości grozi jej do 10 lat więzienia. Kobieta odbywa teraz karę, której chciała uniknąć pozorując swoją śmierć. Tym samym aktem oskarżenia objęto też trzy osoby wchodzące w skład grupy przestępczej dokonującej oszustw i trzy kolejne z nimi współpracujące.

Grozi im do 15 lat więzienia. (PAP)

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top