Tablice upamiętnią bramy białostockiego getta

Tablice upamiętnią bramy białostockiego getta

W ramach obchodów 80. rocznicy Powstania w Getcie Białostockim 26 lipca nastąpi odsłonięcie tablic upamiętniających główne bramy getta. Prezydent Białegostoku zaprasza mieszkańców miasta na tę uroczystość

 

W miejscach dawnych bram prowadzących do białostockiego getta: przy ul. Malmeda (Kupieckiej) i Jurowieckiej zostaną umieszczone pamiątkowe tablice. 

Tablice upamiętniające główne bramy getta białostockiego zostały umieszczone przy ul. I. Malmeda (skrzyżowanie z ul. Lipową) i ul. Jurowieckiej (skrzyżowanie z ul. H. Sienkiewicza). Ich uroczyste odsłonięcie odbędzie się w środę (26 lipca) o godz. 18.00, równocześnie przy ul. I. Malmeda (wlot od ul. Lipowej) i ul. Jurowieckiej (wlot od ul. H. Sienkiewicza). Główne uroczystości będą miały miejsce przy ul. I. Malmeda.

Chcemy w ten symboliczny sposób upamiętnić tragiczne wydarzenia w getcie w 1943 roku i uczcić pamięć ich ofiar. Serdecznie zapraszam białostoczan na uroczyste odsłonięcie tablic – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Białostockie getto zostało utworzone przez niemieckich okupantów 26 lipca 1941 roku

Na obszarze, który dziś wyznaczają ulice Lipowa, H. Sienkiewicza, Towarowa i Poleska, zamknięto ok. 40 tysięcy osób żydowskiego pochodzenia. Główne bramy do getta znajdowały się przy ulicach I. Malmeda (wtedy Kupieckiej) i Jurowieckiej.
Zamknięci w getcie ludzie byli zmuszani przede wszystkim do pracy na rzeczy władz okupacyjnych. W 1943 roku Niemcy postanowili zlikwidować getto.

Podczas akcji likwidacyjnej, w dniach 15-16 sierpnia wybuchło powstanie, które zostało brutalnie stłumione.

Ostateczna likwidacja getta nastąpiła we wrześniu. Jego mieszkańcy zostali wywiezieni do różnych obozów zagłady, głównie do Treblinki. Szacuje się, że z 40 tysięcy osób przeżyło niecałe 300.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top