Terytorialsi na straży polskiej granicy

Terytorialsi na straży polskiej granicy

Terytorialsi na straży polskiej granicy

Już od ponad dwóch lat Terytorialsi obecni są na polskiej, wschodniej granicy państwowej. Ramię w ramę z żołnierzami wojsk operacyjnych wspierają działania Straży Granicznej, wspólnie dbając o bezpieczeństwo i niepodległość Polski. Dziś, na kilka dni przed obchodami kolejnej rocznicy Odzyskania Niepodległości, wizytę złożył im cz.p.o. dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej – płk. Krzysztof Stańczyk.

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę, światowa sytuacja geopolityczna uległa znaczącej zmianie. Polska, jako kraj przy którego granicy trwa ciągły, otwarty konflikt zbrojny, na nowo musiała zdefiniować zagrożenia oraz podjąć działania, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa obywateli. Przez ten czas znacząco wzrosło również zainteresowanie Polaków służbą w Wojskach Obrony Terytorialnej. Obecnie w szeregach formacji służy już 38,5 tys. żołnierzy-ochotników. Terytorialsi intensywnie szkolą się i rozwijają posiadane kompetencje. Żołnierze, którzy na co dzień dbają o swoje „małe Ojczyzny”, służąc na granicy – troszczą się o bezpieczeństwo całego państwa!

Dziś, na kilka dni przed 11 listopada – 105 rocznicą Odzyskania Niepodległości przez Polskę, cz.p.o. dowódcy Terytorialsów – płk Krzysztof Stańczyk złożył wizytę żołnierzom pełniącym służbę na granicy. Jak podkreślił:

Już za kilka dni będziemy celebrować jedno z naszych najważniejszych narodowych świąt – rocznicę Odzyskania Niepodległości. Dzięki naszej trudnej historii, my Polacy, doskonale wiemy jak ważna i jak bezcenna jest niepodległość. Dziś, gdy tuż przy granicy naszego kraju trwa wojna, jeszcze mocniej musimy dbać o to, by nasze bezpieczeństwo nie zostało zagrożone. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej już blisko 800 dni pełnią służbę na polskiej, wschodniej granicy państwowej. Będąc tam wypełniają swoją misję i chronią nasz kraj. Jestem z nich dumny!

Dawid żołnierz 2 Lubelskiej Brygady OT (na co dzień student z Lublina), który obecnie służy na granicy zaznaczył zaś, że:

Pełniąc służbę na granicy służę całej Ojczyźnie. Dla mnie to nie tylko obowiązek, to zaszczyt. Zakładając mundur żołnierza Wojska Polskiego wiedziałem na co się piszę. Ponadto jako żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej bez problemu mogę pogodzić to zadanie ze studiami.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej – 3 września 2021 roku Terytorialsi weszli do działań na terenie wówczas objętym stanem wyjątkowym. Od tego czasu, nieprzerwanie, zaangażowani są w ochronę polskiej, wschodniej granicy państwowej.

Każdej doby, w systemie zmianowym, żołnierze WOT wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej i żołnierzami wojsk operacyjnych prowadzą patrole piesze i kołowe. Stale, w terenie przygranicznym przebywa około 1000 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy są w pełnej gotowości do natychmiastowego działania.

 

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top