Trwa nabór wniosków do nowej edycji programu „Maluch +”

Trwa nabór wniosków do nowej edycji programu „Maluch +”

Ponad 3 300 kolejnych miejsc opieki w żłobkach może powstać w Podlaskiem w nowej edycji programu „Maluch +” na lata 2022 -2029

Na region z tego programu przypada do wykorzystania 174,8 mln zł – poinformował (27.01) na konferencji prasowej w Białymstoku wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

W centrum działań rządu Prawa i Sprawiedliwości jest wspieranie rodzin. Jednym ze sposobów jest rozwijanie sieci instytucji opieki nad dziećmi do lat trzech. Dziś zachęcamy samorządy z naszego regionu, by wzięły udział w kolejnej edycji programu Maluch+ – edycji rozszerzonej i z większym budżetem – mówił wojewoda podlaski.

 

Nabór wniosków do nowej edycji trwa od 19 stycznia. Samorządy będą miały na zrealizowanie inwestycji trzy lata, co pozwala na elastyczne zaplanowanie budżetu.

– Rząd zakłada, że opieka nad dziećmi do lat 3 będzie zapewniona w każdej gminie. Ostatnie lata to duże zmiany w tym zakresie, ale nadal mamy połowę samorządów w kraju bez takiego wsparcia rodziców, dlatego nowy Maluch+ jest skierowany głównie do gmin – mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Budżet nowej edycji to 5,5 mld zł, dla województwa podlaskiego przewidziano 174,8 mln zł. O podziale tej kwoty zdecyduje specjalny algorytm, który bierze pod uwagę liczbę dzieci do lat trzech w gminie oraz poziom jej dochodów. Samorządy mogą jednak składać wnioski na większe kwoty niż przewidziane w algorytmie.

Na utworzenie jednego miejsca opieki gminy otrzymają ponad 35 tys. zł. Przez kolejne trzy lata będą otrzymywały dofinansowanie na prowadzenie działalności.

– My do tej pory żłobka nie mieliśmy. Mamy dwa samorządowe przedszkola, do których przyjmujemy 2,5-latki, ale nie startowaliśmy do programu, bo był jednoroczny. Teraz to się zmieniło, a kwota dofinansowania utrzymania miejsca w żłobku jest duża – do ponad 800 zł na dziecko, więc na pewno złożymy wniosek – deklarował burmistrz Wysokiego Mazowieckiego Jarosław Siekierko.

W latach 2016-2021 w programie Maluch+ w Podlaskiem powstało ponad 1800 miejsc opieki, a budżet programu wyniósł 46 mln zł

– Życie młodych rodziców dzięki temu programowi zmienia się zarówno w dużych miastach, jak i małych gminach. Przykładem może być Miasto Białystok, które otrzymało ok. 16 mln zł, z czego 7 mln zł przeznaczyło na wybudowanie dwóch żłobków. 2 placówki na 9 tego typu w mieście powstały dzięki rządowemu wsparciu – podkreślał wicewojewoda podlaski Tomasz Madras.

O potrzebie utworzenia miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech na terenach wiejskich mówił przewodniczący Zarządu ZGWWP Grzegorz Jakuć, podkreślając, że również tam rodzice chcą być aktywni zawodowo.

– Samorządy będą mogły zatrzymać młodych ludzi, którzy chętniej zostaną tam, gdzie będą pewni, że ich dzieci będą miały zapewnioną opiekę – zaznaczyła wicewojewoda Bogusława Szczerbińska, zachęcając do składania wniosków.

Od lat z programu Maluch+ korzysta Miasto Suwałki, które w poprzednich edycjach otrzymało ponad 8 mln zł, co pozwoliło na potrojenie liczby miejsc opieki żłobkowej.

– Obecnie mamy ich 333, a dzięki temu w rankingach miast powiatowych jesteśmy na czwartym miejscu w Polsce, co nie oznacza, że to koniec inwestycji w opiekę żłobkową. Nowa edycja programu Maluch+ sprzyja takim działaniom. Algorytm mówi, że możemy utworzyć jeszcze ponad 100 miejsc i zamierzamy z tego skorzystać – mówił zastępca prezydenta Suwałk Roman Rynkowski.

Ważne terminy

Wnioski w programie Maluch+ można składać do 19 lutego 2023 roku. Urzędy wojewódzkie na ich ocenę będą miały czas do 17 marca. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej planuje ogłoszenie wyników naboru do 28 kwietnia.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top