Ulicami Białegostoku przeszedł Orszak Trzech Króli (zdjęcia)

Ulicami Białegostoku przeszedł Orszak Trzech Króli (zdjęcia)

Po raz dziesiąty ulicami Białegostoku przeszedł Orszak Trzech Króli. Tym wyjątkowym wydarzeniem uczczono Święto Objawienia Pańskiego

Tegoroczny orszak odbył się pod hasłem „Niechaj prowadzi nas gwiazda!”. W wydarzeniu uczestniczyło tysiące białostoczan.

W piątek (6.01) w Kościele katolickim przypada uroczystość Objawienia Pańskiego, nazywana także Epifanią lub świętem Trzech Króli. W wielu miastach uroczystość Objawienia Pańskiego świętowana jest w formie orszaku trzech królów – barwnego pochodu, w czasie którego przedstawiane są sceny biblijne. Pierwszy Orszak Trzech Króli w Polsce ruszył w roku 2009.

– Przyszłam tu, żeby manifestować swoją wiarę, i żeby pokazywać, że Bóg jest drogą, prawdą i życiem – mówi pani Tatiana.

Czekaliśmy na to, żeby wrócić tutaj do orszaku – mówi pani Ewa.

– Bardzo lubimy, i co roku chodzimy jak jest taka możliwość. To piękna, wspaniała tradycja w naszym regionie, i nie tylko, bo również w całej Polsce – mówi pani Aneta.

– Idę w orszaku po to by celebrować narodziny Jezusa, żeby się wspólnie bawić. Jest to dobry czas, świąteczny, rodzinny, i też z szacunku dla naszych sąsiadów, którzy dzisiaj świętują  – mówi pani Małgorzata.

– Przyszedłem z synem, aby mu pokazać, że Święto Trzech Króli to nasza tradycja – mówi pan Andrzej.

Tegoroczne hasło orszaku „Niechaj prowadzi nas gwiazda!” ma skłonić do refleksji nad faktem, że do Boga dochodzi się nie tylko przez wiarę, ale także za pośrednictwem rozumu

Przypadająca w Kościele katolickim 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego jest jednym z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół – w III wieku w Kościele wschodnim, a w IV wieku w Kościele zachodnim.

Od 2011 r. jest to w Polsce dzień wolny od pracy, podobnie jak i w innych krajach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy w Szwajcarii.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top