Ulicami Białegostoku przeszedł XI Orszak Trzech Króli – FILM

Ulicami Białegostoku przeszedł XI Orszak Trzech Króli – FILM

„W Jasełkach leży” – pod takim hasłem ulicami Białegostoku przeszedł jedenasty już Orszak Trzech Króli. Tym wydarzeniem (6.01) mieszkańcy miasta wspólnie uczcili uroczystość Objawienia Pańskiego, zwaną też świętem Trzech Króli

To jedno z najstarszych chrześcijańskich świąt. Powstało na początku IV wieku.

W jego centrum jest nowo narodzony Jezus Chrystus, który objawia się światu. Tego dnia organizowane są wielobarwne i liczne orszaki Trzech Króli. Hasłem tegorocznego wydarzenia są słowa „W jasełkach leży!” zaczerpnięte z XVII- wiecznej kolędy „Nowy rok bieży”. Nawiązują one do 800. rocznicy pierwszych jasełek zaaranżowanych przez św. Franciszka z Asyżu, które odbyły się w miejscowości Greccio we Włoszech. W tamtych czasach żłóbek nazywano jasłem.

To jest najstarsze chrześcijańskie święto – święto Objawienia Pańskiego. To niezwykłe wydarzenie. W kraju, ale i poza granicami, kiedy tak liczne orszaki wychodzą na ulice naszych miast i mniejszych miejscowości. Dobrze, że przełamujemy ten stereotyp, który próbuje się nam narzucić, żeby wyeliminować religię z przestrzeni publicznej i wspólnie cieszymy się tym radosnym świętem – podkreśla metropolita białostocki arcybiskup Józef Guzdek.

Orszak Trzech Króli to okazja nie tylko do wspólnego spędzenia czasu, ale też do manifestacji wiary i przypomnienia wydarzeń sprzed tysięcy lat.

W XI białostockim Orszaku Trzech Króli wzięło udział kilkanaście tysięcy osób.  Prawie wszyscy uczestnicy marszu – w tym bardzo duża liczba dzieci z białostockich szkół – byli przebrani. Na głowach mieli papierowe korony rozdawane przez wolontariuszy.

Wszyscy podkreślali, że jest to bardzo dobra okazja, by wyrazić publicznie swoją wiarę.

Przyszłam na orszak z rodziną aby miło spędzić czas i świętować to cudowne Święto Objawienia Pańskiego. Piękna pogoda, piękna uroczystość, wszyscy są uśmiechnięci i weseli – mówi pani Iwona.

Wspaniała tradycja, piękne wydarzenie – mówi pani Magda. – Wszyscy radujemy się. Narodził się Jezus Chrystus w Betlejem, Alleluja – dodaje nasza rozmówczyni.

 

Orszaki Trzech Króli przeszły też m.in. w Łomży, Suwałkach, Mońkach, Czyżewie, i Zambrowie.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top