Ulicami Białegostoku przeszedł  XI Orszak Trzech Króli

Ulicami Białegostoku przeszedł XI Orszak Trzech Króli

Kościół katolicki 6 stycznia obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego. Popularnie zwaną świętem Trzech Króli. To jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich

Tradycyjnie ulicami wielu miast w kraju i całym regionie przeszły Orszaki Trzech Króli.

Uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Epifanii, która w polskiej tradycji nazywana jest świętem Trzech Króli to jedno z najstarszych chrześcijańskich świąt. Powstało na początku IV wieku. W jego centrum jest nowo narodzony Jezus Chrystus, który objawia się światu. Tego dnia organizowane są wielobarwne i liczne orszaki Trzech Króli. Hasłem tegorocznego wydarzenia są słowa „W jasełkach leży!”, zaczerpnięte z XVII- wiecznej kolędy „Nowy rok bieży”. Nawiązują one do 800. rocznicy pierwszych jasełek zaaranżowanych przez św. Franciszka z Asyżu, które odbyły się w miejscowości Greccio we Włoszech. W tamtych czasach żłóbek nazywano jasłem.

Białostocki Orszak Trzech Króli

To okazja nie tylko do wspólnego spędzenia czasu, ale też do manifestacji wiary i przypomnienia wydarzeń sprzed tysięcy lat. Kilkanaście tysięcy osób wzięło udział w XI białostockim Orszaku Trzech Króli. W tym roku uroczysta procesja ulicami miasta odbyła się pod hasłem „W jasełkach leży!”.

Prawie wszyscy uczestnicy marszu – w tym bardzo duża liczba dzieci z białostockich szkół – byli przebrani i mieli na głowach papierowe korony rozdawane przez wolontariuszy.

Wszyscy podkreślali, że jest to bardzo dobra okazja, by wyrazić publicznie swoją wiarę.

To jest najstarsze chrześcijańskie święto – święto Objawienia Pańskiego. To niezwykłe wydarzenie. W kraju, ale i poza granicami, kiedy tak liczne orszaki wychodzą na ulice naszych miast i mniejszych miejscowości. Dobrze, że przełamujemy ten stereotyp, który próbuje się nam narzucić, żeby wyeliminować religię z przestrzeni publicznej i wspólnie cieszymy się tym radosnym świętem – podkreśla metropolita białostocki arcybiskup Józef Guzdek.

 

Orszaki Trzech Króli przeszły też m.in. w Łomży, Mońkach, Czyżewie, Zambrowie czy Suwałkach.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top