W Białymstoku otwarto Bank Mleka Kobiecego – FILM 

W Białymstoku otwarto Bank Mleka Kobiecego – FILM 

W Uniwersytecki Szpitalu Klinicznym w Białymstoku powstał pierwszy w regionie północno-wschodniej Polski Bank Mleka Kobiecego

Profesjonalne laboratorium umożliwi dzielenie się pokarmem matek.

Uruchomienie Banku Mleka w Białymstoku spowoduje, że Region północno-wschodniej Polski nie będzie już „białą plamą” na mapie opieki nad noworodkami i niemowlętami. Wszystkie szpitale w regionie w których rodzą się dzieci będą mogły w przypadku braku pokarmu własnej matki pozyskać mleko z Banku Mleka Kobiecego.

Na utworzenie Banku Mleka Kobiecego Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku otrzymał wsparcie w postaci ponad 1 mln zł z Ministerstwa Zdrowia. Za te pieniądze zakupiony został specjalistyczny sprzęt, wyposażenie części laboratoryjną oraz pokoju laktacyjnego. Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego dofinansował organizowany Bank kwotą 100 tys. zł. Personel Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka został przeszkolony i będzie profesjonalnie zajmował się prowadzeniem Banku Mleka Kobiecego.

– Dzięki współpracy z Fundacją Banku Mleka Kobiecego, wiemy, że jeszcze wiele szkoleń przed nami, wiele problemów, które się pojawią i trzeba będzie rozwiązać, ale i tak już dziś bardzo się cieszymy – mówi dr Barbara Bebko, pielęgniarka Naczelna w USK, która przez wiele lat zajmowała się problemami matek karmiących, pracując jako położna w Klinice Neonatologii. – Powstanie tego banku było wielkim marzeniem wszystkich zaangażowanych w opiekę nad noworodkami.

Utworzenie Banku Mleka Kobiecego w USK sprawi, że szpital będzie mógł zaoferować kobietom bardzo kompleksową opiekę

Już teraz USK, jako jedyny na Podlasiu, realizuje program KOC czyli koordynowanej opieki nad ciężarną

Kobiety mogą prowadzić w USK ciążę, korzystać z zajęć szkoły rodzenia, rodzić dzieci (w ub. roku porodówka przeszła generalny remont), a po porodzie przez 6 tygodni pozostają pod opieką szpitala (mogą również korzystać z Poradni Laktacyjnej).

Co ważne w USK działa również nowoczesna Klinika Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka (III stopień referencyjności), który ma olbrzymie doświadczenie w ratowaniu dzieci ze ekstremalnie niską masą urodzeniową i wcześniaków. Noworodki i niemowlęta, by mogły się prawidłowo rozwijać, powinny przez pierwsze pół roku życia być karmione mlekiem matki. Niestety, w niektórych przypadkach np. porodów przedwczesnych, jest to niemożliwe. Niektóre kobiety – zwłaszcza po cesarskim cięciu – nie mają pokarmu przez pierwsze tygodnie po porodzie. Inne mają go za mało, a jeszcze inne muszą zaprzestać karmienia, bo są np. w trakcie terapii farmakologicznej.

Do banku mleka będzie trafiać mleko od mam, które naturalnego pokarmu mają za dużo

Mleko będzie mogła oddać każda kobieta, pod warunkiem, że jest zdrowa, nie przyjmuje leków i ma uregulowaną laktację. Zanim mleko dostanie inne dziecko, przeprowadzone zostaną różne badania, by mieć pewność, że nie zostanie narażone na choroby.

Kobiety, które są zainteresowane tym, by podzielić się mlekiem, mogą dzwonić pod numer tel. 791 920 253 (tel. czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7 – 15) lub kontaktować się mailowo: bmk@uskwb.pl

Banki mleka funkcjonują: po dwa w Warszawie i Rzeszowie, a także w Gdańsku, Gdyni, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Opolu, Poznaniu, Rudzie Śląskiej, Szczecinie, Toruniu, Wrocławiu i Zielonej Górze. Nadal żadnego takiego ośrodka nie ma w województwie warmińsko-mazurskim oraz świętokrzyskim.

Ilość porodów w USK w Białymstoku

2020 – 2038
2021 – 1982
2022 -1996
2023 – 2001

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top