W Białymstoku zapłonęło „Światło Pamięci” w hołdzie Sybirakom

W Białymstoku zapłonęło „Światło Pamięci” w hołdzie Sybirakom

W nocy z 9 na 10 lutego mijają 84 lata od pierwszej masowej deportacji

Przy Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku w piątek (9.02) zapłonęło „Światło Pamięci”.

Lampki ustawiono na torach, prowadzących od placówki w stronę dworca, skąd były wysyłane transporty na wschód.

Deportacja dotyczyła przede wszystkim osadników wojskowych i leśników, bo obie te grupy znały świetnie teren i wiedziała jak posługiwać się bronią i te grupy przez władze sowieckie były uznane za groźne, ale co było charakterystyczne dla tej wywózki to to, że nie wywieziono jedynie mężczyzn, a całe rodziny – mówił dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru prof. Wojciech Śleszyński.

Nielicznym udało się wrócić i o nich pamiętamy jak też o wszystkich ofiarach tego terroru – dodał wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

Ważna jest nasza obecność podczas takich uroczystości, żebyśmy światło pamięci cały czas w sobie mieli – podkreśla zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński.

Oficjalne uroczystości w 84. rocznicę pierwszej masowej deportacji rozpoczną się w sobotę (10.02) w południe przed Pomnikiem-Grobem Nieznanego Sybiraka (przy ul. Sybiraków) w Białymstoku. Godzinę później  zaplanowano złożenie kwiatów przy pomniku upamiętniającym Bohaterskie Matki Sybiraczki przy Muzeum Pamięci Sybiru. Natomiast wieczorem – o 17:45 w Lesie Turczyńskim rozpocznie się Bieg Pamięci Sybiru.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top