W Cerkwiach duchowni święcą koszyczki z pokarmami

W Cerkwiach duchowni święcą koszyczki z pokarmami

W Wielką Sobotę duchowni święcą pokarmy i odprawiana jest św. liturgia Bazylego Wielkiego

Tradycyjne w koszyczku nie może zabraknąć jajek, chleba, soli oraz mięsa. Wierni wypiekają także specjalne drożdżowe babki z napisem „Chrystos Woskresie”.

Wierni Kościoła prawosławnego w Polsce przeżywają Wielką Sobotę. To dzień wprowadzający nas w święto Zmartwychwstania Pańskiego, w Święto Paschy, najważniejsze święto w kalendarzu liturgicznym Kościoła prawosławnego. Zresztą najważniejsze święto dla wszystkich chrześcijan – mówi ks. prot. Marek Wawreniuk, proboszcz parafii prawosławnej św. Jana Teologa na Bacieczkach w Białymstoku. – Tego dnia w naszej tradycji lokalnej święcimy pokarmy. Tego dnia o poranku przeżywaliśmy liturgię Wielkiej Soboty, która już wprowadziła nas w atmosferę Zmartwychwstania Pańskiego. Podczas tej liturgii słyszeliśmy ewangelię już o zmartwychwstaniu Chrystusa. Za nami 40-dniowy Wielki Post. Za nami czytania zbliżające nas do Boga. (…) Święcimy pokarmy, to też na pamiątkę zmartwychwstania – podkreśla duchowny.

 

Christos woskriese! Woistinu woskriesie! Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwe zmartwychwstał!

O północy w cerkwiach będą rozbrzmiewać dzwony i rozpoczną się świąteczne nabożeństwa. Później wierni zasiądą do świątecznego śniadania, które rozpoczną od poświęconych pokarmów.

– W swoich rodzinach, w swoich domach będziemy tymi pokarmami się dzielić wychwalając Chrystusa zmartwychwstałego. W prawosławnej tradycji w okresie paschalnym pozdrawiamy się słowami „Christos woskriese! Woistinu woskriesie!” Chrystus zmartwychwstał! Zaprawdę zmartwychwstał! – dodaje ks. prot. Marek Wawreniuk.

 

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top