W hołdzie Sybirakom w Białymstoku zapłonęło „Światło Pamięci”

W hołdzie Sybirakom w Białymstoku zapłonęło „Światło Pamięci”

W nocy z 9 na 10 lutego mijają 84 lata od pierwszej masowej deportacji

Przy Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku w piątek (9.02) zapłonęło „Światło Pamięci”. Lampki ustawiono na torach, prowadzących od placówki w stronę dworca, skąd były wysyłane transporty na wschód.

Jak co roku przedstawiciele władz, Sybiracy oraz mieszkańcy Białegostoku zapalili symboliczne Światło Pamięci na torach przed Muzeum Pamięci Sybiru.

Każdego roku 10 lutego, w rocznicę pierwszej masowej deportacji przeprowadzonej przez Sowietów w 1940 roku, wieczorną porą przed Muzeum Pamięci Sybiru rozbłyskają płomyki lampionów. Na torach wychodzących z Muzeum ustawiają je przedstawiciele władz, Sybiracy i ich potomkowie oraz mieszkańcy Białegostoku, którzy chcą pielęgnować pamięć o ofiarach sowieckich represji.

Jesteśmy w miejscu szczególnym, sąsiadującym z niegdysiejszą bocznicą Dworca Poleskiego. To na niej rozgrywał się dramat tysięcy ludzi, siłą zamykanych w wagonach, które potem ruszały na wschód – powiedział w swoim wystąpieniu dyrektor muzeum, prof. Wojciech Śleszyński.

Ważna jest nasza obecność podczas takich uroczystości, żebyśmy światło pamięci cały czas w sobie mieli – podkreślał zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński.

Nielicznym udało się wrócić i o nich pamiętamy jak też o wszystkich ofiarach tego terroru – dodał wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

Uroczystości 10 lutego przypominają o akcji deportacyjnej, która miała miejsce w nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku. Sowieci wywieźli wtedy w głąb Związku Sowieckiego ponad 140 tysięcy obywateli ziem polskich zajętych 17 września 1939 roku. Deportowano całe rodziny, zaskoczone w środku nocy, nieprzygotowane do trudnej zimowej podróży i życia na dalekiej Syberii.

Oficjalne uroczystości w 84. rocznicę pierwszej masowej deportacji rozpoczną się w sobotę (10.02) w południe przed Pomnikiem-Grobem Nieznanego Sybiraka (przy ul. Sybiraków) w Białymstoku. Godzinę później  zaplanowano złożenie kwiatów przy pomniku upamiętniającym Bohaterskie Matki Sybiraczki przy Muzeum Pamięci Sybiru. Natomiast wieczorem – o 17:45 w Lesie Turczyńskim rozpocznie się Bieg Pamięci Sybiru.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top