W kwietniu rozpocznie się 10. sezon Białostockiej Komunikacji Rowerowej – BiKeR

W kwietniu rozpocznie się 10. sezon Białostockiej Komunikacji Rowerowej – BiKeR

Będzie nowa stacja i być może możliwość wypożyczania rowerów w dwóch kolejnych gminach. Nie zmienią się ceny i zasady, ale poszczególne sezony będą o miesiąc krótsze. Trwać będą od 1 kwietnia do 31 października, a nie do końca listopada, jak było do tej pory.

17 stycznia Miasto podpisało kolejną 3-letnią umowę na zorganizowanie, zarządzanie i eksploatację systemu rowerów miejskich.

Miasto Białystok podpisało umowę z firmą Nextbike Polska, która wygrała przetarg na obsługę BiKeRa. Obejmuje ona zorganizowanie, bieżące zarządzanie i eksploatację systemu składającego się z 55 stacji rowerowych oraz 550 rowerów standardowych (w tym 50 wyposażonych w foteliki dla dzieci), 12 tandemów i 23 rowerów dziecięcych.

W ramach prawa opcji jest możliwość uruchomienia dodatkowych stacji i rowerów w Białymstoku oraz uruchomienie stacji w gminach sąsiadujących z Białymstokiem:

– Juchnowiec Kościelny (2 stacje w miejscowości: Kleosin),

– Choroszcz (2 stacje w miejscowości: Choroszcz),

– Supraśl (2 stacje, miejscowości: Supraśl i Sobolewo),

– Wasilków (3 stacje na terenie gminy).

O ich uruchomieniu decydują gminy w porozumieniu z Miastem Białystok

Dostawa, uruchomienie i zarządzanie systemem BiKeR na terenie Białegostoku w latach 2023-2025 będzie kosztować ponad 9,5 mln zł. Umowa będzie obowiązywać do 31 października 2025 r.

Dostajemy wiele sygnałów, że białostoczanie czekają na powrót miejskich jednośladów na ścieżki rowerowe. BiKeRy wpisały się w infrastrukturę miasta i w świadomość mieszkańców. Potwierdzają to nie tylko głosy rowerzystów, ale także liczba wypożyczeń rowerów. Od 2014 roku ponad 100 tysięcy osób wypożyczyło rowery miejskie już ponad 3,9 mln razy – powiedział zastępca prezydenta Zbigniew Nikitorowicz. – Mam nadzieję, że mieszkańcy będą korzystali z nich równie chętnie, jak dotychczas.

Z rowerów BiKeR można będzie korzystać całą dobę we wszystkie dni tygodnia w czasie sezonu rowerowego, czyli od 1 kwietnia do 31 października

Rowery standardowe, tandemy i rowery dla dzieci można będzie wypożyczać i zwracać na wszystkich stacjach BiKeR na terenie funkcjonowania systemu. Lokalizacje rowerów można będzie, tak jak w poprzednich sezonach, sprawdzić na stronie systemu oraz w aplikacji mobilnej. Wypożyczenie roweru możliwe będzie za pomocą aplikacji mobilnej oraz karty zbliżeniowej (np. miejskiej, bankomatowej). Limit bezpłatnego czasu korzystania z roweru miejskiego to pierwsze 25 minut wypożyczenia.

Na stacjach BiKeR, tak jak w poprzednich sezonach, nie będzie również urządzeń dokujących, do których wsuwa się rower – zamknięcie roweru przy zwrocie nastąpi przy pomocy „blokady O-lock”. Rowery można będzie pozostawiać w dowolnym miejscu strefy, tzn. niekoniecznie na stacji (naliczana jest wtedy dodatkowa opłata).

Przypominamy, że system BiKeR składający się z 30 stacji i 300 rowerów został uruchomiony 31 maja 2014 r. W kolejnych sezonach był rozbudowywany o nowe miejsca wypożyczeń, a pula pojazdów powiększała się.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top