W Podlaskiem rozpoczęła się sprzedaż węgla po preferencyjnych cenach

W Podlaskiem rozpoczęła się sprzedaż węgla po preferencyjnych cenach

Podlaskie gminy rozpoczynają sprzedaż tańszego węgla 

W regionie przybywa samorządów, które podpisały już umowy i będą sprzedawać mieszkańcom węgiel za maksymalnie 2 tys. zł za tonę.

Pierwsze gminy w województwie podlaskim, które dystrybuują węgiel po preferencyjnych cenach, zakupiony przez spółki Skarbu Państwa to Czyżew, Supraśl i Kołaki Kościelne.

 – W całym kraju w tym programie bierze udział ponad 2 tysiące gmin, więc jest to dość skomplikowane, ale najważniejsze, że dzięki wspólnemu działaniu rządu, i samorządu będziemy mogli zapewnić węgiel na zimę, i że ten proces przebiega coraz sprawniej – mówił w środę (30.11) na konferencji w Białymstoku wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

ZOBACZ RELACJĘ: Białystok. Briefing prasowy dotyczący dystrybucji węgla przez samorządy

Jak podaje Biuro Prasowe Wojewody Podlaskiego, w systemie dystrybucji węgla (zgodnie z informacjami z Ministerstwa Aktywów Państwowych na 30.11, godz. 9:00) zarejestrowało się 112 gmin z województwa podlaskiego. Wszystkie określiły już zapotrzebowanie na surowiec do końca roku. Część zrobiła to także do końca kwietnia 2023 roku. Do tej pory umowy ze spółkami Skarbu Państwa: PGE Paliwa i Węglokoks S.A. podpisało 71 samorządów. Oznacza to, że węgiel już do nich dotarł, jest w drodze lub niebawem zostanie dostarczony.

– Gminy węgiel zakupują za 1500 zł za tonę, a mogą go sprzedać za maksymalnie 2000 zł za tonę osobom, które są uprawnione do otrzymania dodatku węglowego  – poinformował wojewoda podlaski. – Niektóre samorządy bezpośrednio nie są zaangażowane w proces dystrybucji, ale w ich imieniu będą działać prywatne przedsiębiorstwa.

Jako jeden z pierwszych samorządów węgiel ze składu w Białymstoku, który dostarczyła spółka PGE Paliwa, odebrała Gmina Kołaki Kościelne.

– Dzięki współpracy z miejscowym przedsiębiorcą dystrybucję wśród mieszkańców rozpoczynamy już dziś. Będzie to ekogroszek i uspokajam nabywców – materiał został zbadany i spełnia wszelkie normy, więc nie będzie z nim problemów. Planujemy dostarczenie w tym roku około 200 ton węgla – ekogroszku i orzecha – poinformował wójt Gminy Kołaki Kościelne Sylwester Jaworowicz.

Podlaskie samorządy zgłosiły zapotrzebowanie do końca roku na ponad 28 tys. ton węgla. W środę (30.11) transport z Białegostoku odebrała również Gmina Supraśl.

– Podpisaliśmy umowę z PGE Paliwa, a następnie ze składem opału – prywatną firmą, która będzie odpowiadała za transport węgla. Już wysyłamy do mieszkańców informację w sprawie dystrybucji. Zapotrzebowanie zgłosiliśmy na około 300 ton. Wiemy, że dostaniemy węgiel z Kolumbii certyfikowany, że ma dobrą kaloryczność – mówił burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski.

Gospodarstwa domowe mogą kupić w całym sezonie grzewczym 3 tony węgla – część teraz, a część w nowym roku.

– Trwają prace nad zmianą rozporządzenia w tej kwestii, by zakup mógł być bardziej elastyczny i dostosowany do możliwości finansowych mieszkańców – mówił wojewoda podlaski.

Skład w Białymstoku jest obsługiwany przez spółkę Enea Ciepło, która ma infrastrukturę do przyjęcia i wydania węgla.

– W tej chwili przyjechał do nas pierwszy skład – poinformował prezes spółki Enea Ciepło Cezary Ołdakowski. – Mamy na placu 2200 ton węgla. Załadowaliśmy już pierwszy transport i od dziś pełną parą będziemy zaopatrywali gminy, ale nie pojedynczych mieszkańców. Harmonogram ustala spółka PGE Paliwa. Mamy od niej awizację na 22 tys. ton węgla do świąt, ale to, czy otrzymamy taką ilość, zależy od tego, jak chętnie będą kupowali go mieszkańcy – dodał prezes spółki Enea Ciepło.

W kolejnych dniach węgiel z Białegostoku odbiorą m.in. Miasto Białystok, Miasto Suwałki, Gmina Łapy czy Gmina Zambrów. Spółka Węglokoks S.A. zlokalizowała punkty odbioru w Bielsku Podlaskim i Ełku.

Do tej pory do Polski sprowadzonych zostało ok. 10 mln ton węgla. Do końca roku będzie to około 14 mln ton.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top