W Podlaskiem ruszyła kampania #głosujęnakobiety2024

W Podlaskiem ruszyła kampania #głosujęnakobiety2024

Do głosowania w zbliżających się wyborach samorządowych na kobiety – nie ze względu na płeć, ale kompetencje – zachęca zainaugurowana w piątek w Białymstoku kampania profrekwencyjna #głosujęnakobiety2024

To kampania społeczna, którą prowadzi kilka organizacji kobiecych, wspierają ją też firmy, które są zarządzane przez kobiety. Inicjatorki akcji nie startują w wyborach.

Inicjatorami są kobiety, społeczniczki, przedsiębiorczynie, gospodynie domowe, polityczki, urzędniczki, emerytki, matki, córki, babki – słowem wszystkie kobiety zainteresowane działaniem i zmęczone spychaniem ich do roli biernych obserwatorek, którym udostępnia się czasem pole, żeby służyły radą mężczyznom sprawującym władzę” – wyjaśniła jedna z inicjatorek akcji Ewa Wierzbicka-Nosal.

Katarzyna Zadykowicz-Sokół dodała, że kobiety stanowią ponad połowę populacji, ale nie widać tego w organach władzy.

Chcemy to zmienić (..) Chcemy pomóc kobietom wziąć udział w tym, aby tworzyły w wyborach nasze samorządy. Chcemy pomóc im pokazać ich kompetencje, dokonania, doświadczenie” – dodała.

Kampania wspiera wszystkie kandydatki w wyborach niezależnie od reprezentowanego ugrupowania, nie agituje na rzecz jakiejkolwiek kandydatki czy partii politycznej. Na konferencji prasowej w Białymstoku inaugurującej akcję były obecne kandydatki różnych opcji politycznych.

Celem kampanii jest – jak mówią jej organizatorki – zwrócenie uwagi wyborców właśnie na kobiety. Ich zdaniem kobiety wymagają wsparcia, bo np. nie mają środków na wielkie billboardy reklamowe w kampanii wyborczej, co np. widać na ulicach w Białymstoku.

Organizatorki podkreślały, że nie chodzi o wykluczenie mężczyzn z samorządów, bo „zachwiałoby to równowagę”, a to o równowagę chodzi. Uważają także, że to mężczyźni podejmują decyzje, czy dana kobieta znajdzie się na liście wyborczej i na jakim miejscu.

W akcji chodzi też o to, aby wyborcy poznali kandydatki-kobiety, które startują w wyborach w poszczególnych okręgach i wybierali je świadomie, a nie oddawali automatycznie głosów na osoby na pierwszych czy drugich miejscach na listach. Inicjatorki akcji przekonywały także, że obecność kobiet we władzach to większa wiedza władz o potrzebach kobiet.

Akcję prowadzą: Forum Kobiet Podlasia, Era Nowych Kobiet, Stowarzyszenie 100-lecie Kobiet, Kobiety w Centrum Podlaskie, a wspiera kilka firm, w których prezeskami są kobiety. Na inauguracji akcji obecni byli w piątek wicemarszałek Senatu Maciej Żywno i wojewoda podlaski Jacek Brzozowski. (PAP)

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top