W ramach rządowego programu „Olimpia” w Podlaskiem powstanie 14 zadaszonych hal sportowych

W ramach rządowego programu „Olimpia” w Podlaskiem powstanie 14 zadaszonych hal sportowych

Rząd dofinansuje samorządom budowę przyszkolnych hal sportowych o lekkiej konstrukcji. Realizacja inwestycji przyczyni się do poprawy jakości zajęć wychowania fizycznego oraz treningu sportowego, w szczególności w sezonie jesienno-zimowym

W całym kraju powstanie 360 takich obiektów. W latach 2023-2024 na ten cel przeznaczone zostaną 2 mld zł. Będzie to zatem największy program wsparcia infrastruktury sportowej w historii Polski. Inwestycje sportowe będą wiązać się z obchodami 100-lecia pierwszych występów reprezentacji Polski na Igrzyskach Olimpijskich.

W marcu tego roku powstał rządowy „Program Olimpia”, który nawiązuje do setnej rocznicy udziału polskiej reprezentacji na Igrzyskach Olimpijskich – powiedział (26.05) na konferencji w Białymstoku senator PiS Mariusz Gromko. – Chcieliśmy tę rocznicę również uczcić realizacją pewnego ambitnego zadania. Chcemy stworzyć takie możliwości samorządom, by wszystkie w miarę możliwości szkoły, mogły dysponować nowoczesnym obiektem sportowym. Wszyscy na co dzień cieszymy się z sukcesów naszych sportowców. Chcemy stwarzać warunki, żeby mogli gdzieś szlifować swoje talenty. Również ważne jest dla nas, aby dzieci miały dobre warunki do uprawiania sportu. Żeby ten sport był alternatywą do spędzania aktywnego czasu – podkreśla senator.

ZOBACZ RELACJĘ Z KONFERENCJI:   I edycja rządowego programu „Olimpia” – konferencja prasowa senatora Mariusza Gromko

Takie boisko z zadaszeniem powstanie m.in. przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 przy ul. Porzeczkowej w Białymstoku. Obiekt będzie funkcjonował całorocznie. Jak poinformował senator Gromko z boiska będą mogły korzystać nie tylko dzieci, czy mieszkańcy przyszkolnego osiedla, ale także całego miasta.

Uczniowie w większym stopniu będą mieli możliwość angażowania się we wszelkiego rodzaju dyscypliny, a w związku z tym, że mamy klasy sportowe, to nowoczesnej bazy nigdy za wiele – mówi Beata Falkowska, dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 4 w Białymstoku.

Wsparcie z programu „Olimpia” może wynieść do 70 procent kosztów inwestycji. Pozostałą część uzupełniają samorządy. A w związku z dużym zainteresowaniem Ministerstwo Sportu i Turystyki, które realizuje ten rządowy program, w czerwcu przeprowadzi kolejny nabór.

Po pierwszym naborze w naszym regionie dofinansowano 14 inwestycji za około 27 mln złotych.

– Takie hale powstaną i w Białymstoku, i w Łomży, w Suwałkach, w samorządach na terenie bardzo wielu powiatów – mówi wicewojewoda podlaski Tomasz Madras. – To jest wielka radość. Tak tworzymy Polskę naszych marzeń. Te nowe pokolenie, najmłodsze pokolenie Polaków będzie miało warunki do nauki, do uprawiania sportu, rozwoju fizycznego lepsze niż mieliśmy my – podkreśla wicewojewoda podlaski.

Dofinansowaniem mogą zostać objęte dwa rodzaje zadań:

– budowa nowego boiska wielofunkcyjnego o wymiarach pola gry od 9 m x 18 m do 20 m x 40 m wraz z zadaszeniem o stałej konstrukcji;

– budowa zadaszenia o stałej konstrukcji istniejącego boiska wielofunkcyjnego o wymiarach pola gry od 9 m x 18 m do 20 m x 40 m.

Dotacja dotycząca budowy obiektu sportowego może wynieść nie więcej niż 70 proc. wydatków związanych z realizacją zadania.

O dofinansowanie mogą ubiegać się następujące samorządy:

– gminy wiejskie,

– gminy miejsko-wiejskie,

– gminy miejskie,

– powiaty,

– pozostałe jednostki samorządu terytorialnego, w przypadku realizacji zadania przy szkole specjalnej, szkole sportowej lub szkole mistrzostwa sportowego.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top