Władze Białegostoku, samorządu województwa podlaskiego i Polskie Porty Lotnicze podpisały list intencyjny w sprawie lotniska

Władze Białegostoku, samorządu województwa podlaskiego i Polskie Porty Lotnicze podpisały list intencyjny w sprawie lotniska

Miasto Białystok, Polskie Porty Lotnicze i Województwo Podlaskie będą współpracować w sprawie rozwoju Lotniska Białystok Krywalny

21 listopada prezydent Tadeusz Truskolaski, Marszalek Artur Kosicki i prezes PPL Stanisław Wojtera podpisali list intencyjny.

Zgodnie z treścią listu intencyjnego wkrótce zostanie powołany zespół roboczy ds. lotniska Krywlany, w skład którego wejdzie 9 członków (każda ze stron zgłosi 3 osoby). Zespół przygotuje analizę kosztów dostosowania lotniska do ruchu pasażerskiego, opracuje harmonogram prac i określi sposoby finansowania projektu, w tym opcji zawiązania spółki celowej i zapewnienia jej finansowania operacyjnego i inwestycyjnego. Jak czytamy w liście intencyjnym, strony potwierdzają możliwość włączenia do współpracy także innych podmiotów, szczególnie zainteresowanych jednostek samorządu terytorialnego.

To zapowiedź tego, że będzie można współdziałać. Miasto, przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego, wybudowało pas startowy, ale później zostało z tym same. A tylko współpraca może przynieść efekty – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Wierzę, że będziemy wspólnie pracować dalej. Miasto, podobnie jak Urząd Marszałkowski, zarezerwowało 1 mln zł w swoim budżecie na dalsze prace służące rozwojowi lotniska.

W sprawach infrastruktury, zwłaszcza dużych, strategicznych projektów, niezbędna jest zgoda i współpraca. Polska potrzebuje rozwoju lotnictwa, a jeśli chodzi o Białystok, to z racji naszego doświadczenia jesteśmy gotowi podjąć się przeprowadzenia wszelkich analiz stwierdzających, co jest potrzebne, aby samoloty mogły tu startować – zadeklarował prezes Polskich Portów Lotniczych Stanisław Wojtera.

To wszystko będzie prowadziło do tego, żeby nasze województwo nie było białą plamą na lotniczej mapie Polski – zapowiedział marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Pierwszy list intencyjny w sprawie powstania zespołu roboczego ds. lotniska na Krywlanach został podpisany na początku października przez prezesa Polskich Portów Lotniczych Stanisława Wojterę i marszałka województwa podlaskiego Artura Kosickiego. Prezydent Białegostoku, będący właścicielem lotniska, wówczas nie został zaproszony na to wydarzenie. Dziś doszło do ponownego podpisania listu, już przez trzy podmioty.

 

 

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top