Wojewódzkie obchody Dnia Strażaka w Białymstoku

Wojewódzkie obchody Dnia Strażaka w Białymstoku

– Co roku pod sztandarami z hasłem „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek” gromadzą się tysiące strażaków, by uczcić swoje święto. Dzisiejsza uroczystość to dowód trwałych, wielopokoleniowych tradycji pożarniczych – mówił w piątek (19.05) podczas wojewódzkich i miejskich obchodów Dnia Strażaka na Rynku Kościuszki w Białymstoku nadbryg. Sebastian Zdanowicz – Podlaski Komendant Wojewódzki PSP.

Uroczystość była okazją do podziękowania za ofiarną służbę, wręczenia awansów zawodowych i odznaczeń nie tylko strażakom, ale i osobom wspierającym ich pracę.

 

– Obecność na uroczystościach przedstawicieli wielu środowisk to wyraz szacunku, jakim otaczamy Waszą służbę. Z doświadczeń ostatnich lat płynie wniosek, że tam, gdzie jest potrzebna nadzwyczajna pomoc, tam musi się pojawić straż pożarna. Strażacy mają tyle umiejętności i tak szerokie spektrum działań, że zawsze sobie poradzą – zwrócił się do strażaków – zawodowych i druhów ochotników – wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Wojewódzkie obchody Dnia Strażaka w Białymstoku była okazją do wręczenia odznaczeń państwowych, dyplomów i wyróżnień oraz awansów na wyższe stopnie służbowe.

Po raz pierwszy przyznane zostały Krzyże św. Floriana – odznaczenia państwowe nadawane przez Prezydenta RP szczególnie zasłużonym i wyróżniającym się członkom Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Odznaki św. Floriana za zasługi dla społeczności lokalnej – odznaczenie resortowe nadawane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji członkom OSP za wzorowe wykonywanie swoich obowiązków. Oba wyróżnienia wręczył wojewoda podlaski.

Strażacy podczas uroczystości uhonorowali także osoby wspierające ich działalność. Wśród nich znalazł się wojewoda, który otrzymał Złotą Odznakę Honorową „Podlaski Krzyż Floriański” oraz wicewojewodowie: Tomasz Madras i Bogusława Szczerbińska odznaczeni Brązowymi Medalami „Za Zasługi dla Pożarnictwa”. Oba rodzaje wyróżnień przyznał Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP województwa podlaskiego.

Prezes organizacji st. bryg. Andrzej Koc pogratulował Podlaskiemu Komendantowi Wojewódzkiemu PSP nadbryg. Sebastianowi Zdanowiczowi uzyskania stopnia generalskiego, nadanego przez Prezydenta RP.

– Może Pan Generał liczyć na wsparcie 20 tys. strażaków ochotników – deklarował st. bryg. Andrzej Koc.

Jak podkreślał obecny na uroczystości Zastępca Komendanta Głównego PSP nadbryg. Arkadiusz Przybyła, ubiegły rok to dla strażaków rekordowa liczba zdarzeń – 608 tysięcy w całej Polsce.

– Działania na granicy z Białorusią, działania na Odrze przy katastrofie ekologicznej, pomoc uchodźcom z Ukrainy, działania po nawałnicach, misje międzynarodowe: gaszenie pożarów w Czechach, we Francji, ważna misja w Turcji, podczas której uratowano 12 osób, a przy tym nasza praca i służba są nadal niebezpieczne – w ubiegłym roku zginęło 6 strażaków – mówił nadbryg. Przybyła.

Pamięć zmarłych strażaków: zawodowych i ochotników oraz członków ich rodzin uczczono minutą ciszy.

Ubiegły rok to także duże nakłady na modernizację straży pożarnej.

– Dzięki wsparciu m.in. z budżetu państwa do strażaków w województwie podlaskim w latach 2020 – 2022 trafiło łącznie 41 nowych pojazdów pożarniczych oraz 11 jednostek sprzętowych typu quad i przyczepy – poinformował Podlaski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Sebastian Zdanowicz, który zaznaczył, że planowane są kolejne zakupy – m.in. ciężkich samochodów na doposażenie grupy chemicznej oraz powstanie i doposażenie bazy szkoleniowej.

– Do priorytetów należą m.in. rozwój sieci Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, doskonalenie kwalifikacji i umiejętności strażaków, doposażenie poligonu ośrodka szkolenia KW PSP w Białymstoku, doposażenie i modernizacja Komend PSP. Kontynuujemy także budowę jednostki ratowniczo-gaśniczej w Białymstoku przy ul. Plażowej – wyliczał komendant.

Podczas uroczystości do KSRG włączone zostały dwie jednostki: OSP Letniki i OSP Krasnybór.

W województwie podlaskim działa 19 jednostek ratowniczo-gaśniczych PSP

W gotowości do wyjazdu jest stale blisko 200 funkcjonariuszy PSP i około 8,5 tysiąca ratowników z 211 jednostek OSP włączonych do KSRG. Wspierają ich także druhowie z 307 jednostek OSP typu S, posiadających samochód ratowniczy.

Uroczystości na Rynku Kościuszki poprzedziły nabożeństwo dziękczynne w intencji strażaków odprawione w Katedrze pw. Św. Mikołaja w Białymstoku oraz msza święta odprawiona w Archikatedrze Białostockiej.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top