Zabytkowa mozaika z lat 50 przy ul. Liniarskiego 5 w Białymstoku. Kto zna jej historię?

Zabytkowa mozaika z lat 50 przy ul. Liniarskiego 5 w Białymstoku. Kto zna jej historię?

Zabytkowa mozaika z lat 50 przy ul. Liniarskiego 5. Kto zna jej historię?

Właściciele kawiarni proszą białostoczan o pomoc w ustaleniu autora.

Podczas rozbudowy jednej z białostockich kawiarni w bloku przy ulicy Liniarskiego 5 – pod warstwą tynku, gipsu i farby odkryto tajemniczą mozaikę. Dekoracja z porcelany, gliny i szkła pochodzi prawdopodobnie z przełomu lat 50. i 60. XX wieku.

Od początku mieliśmy świadomość, że mamy do czynienia z zapomnianym kawałkiem historii tego budynku. Kolejni najemcy przykrywali mozaikę warstwami gipsu, więc jej odkrycie bez szkody dla poszczególnych elementów, było mozolnym zajęciem. Po dokładnym oczyszczeniu ściany udało nam się ustalić, że mozaika pochodzi z połowy ubiegłego wieku. Przywróciliśmy te kawałki fajansu do życia, łącząc je w całość i nadając im spójną formę – mówi Urszula Olechno, współwłaścicielka kawiarni.

Właściciele kawiarni postanowili wyeksponować to wyjątkowe odkrycie, które z miejsca stało się ozdobą lokalu. Choć nie było to łatwe zadanie.

Mozaika od razu przyciąga wzrok i nie da się przejść obok niej obojętnie. Tym, co cieszy mnie najbardziej jest jednak fakt, że goście patrząc na tę ścianę, puszczają wodze fantazji i głośno zastanawiają się, co przedstawia dany wzór. Niektórym przypomina on egzotyczne zwierzęta, innym chmury na niebie, a jeszcze innym drzewa. Te rozmowy są dla nas potwierdzeniem, że postąpiliśmy słusznie, chroniąc ten kawałek sztuki przed całkowitym zapomnieniem – dodaje Urszula Olechno.

Wiadomo, że w lokalu mieściły się poprzednio – pijalnia czekolady, a jeszcze wcześniej sklep filatelistyczny. Właściciele kawiarni apelują do białostoczan o informacje i ewentualnie zdjęcia mozaiki sprzed lat.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top