Zbliża się 104. rocznica wyzwolenia Białegostoku z rąk zaborców

Zbliża się 104. rocznica wyzwolenia Białegostoku z rąk zaborców

W niedzielę, 19 lutego, wypada 104. rocznica wyzwolenia miasta z rąk zaborców

Białostoczanie przy pomniku Marszałka złożą hołd bohaterom naszej niepodległości. Prezydent Tadeusz Truskolaski zaprasza mieszkańców do udziału w obchodach.

Rocznicę wyzwolenia Białystok uczci w trakcie oficjalnej uroczystości pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Rozpocznie się ona w niedzielę (19 lutego) o godz. 12.00 na Rynku Kościuszki. Uczestnicy złożą pod pomnikiem kwiaty.

Z okazji 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Białystok specjalne wydarzenia 19 lutego przygotowało także Muzeum Wojska.

W programie znajduje się m.in. zwiedzanie wystaw, fotobudka, w której będzie można zrobić sobie zdjęcie w replice munduru z czasów walk o niepodległość (godz.11.00-15.00) oraz kiermasz książek i gadżetów muzealnych. Przed budynkiem, na Skwerze Armii Krajowej, stanie instalacja artystyczna „1919”. Pierwsze 300 osób, które odwiedzi Muzeum Wojska, otrzyma w prezencie biało-czerwone flagi. Placówka w niedzielę pracuje w godz. 9.30-17.00. Ostatnie wejście zwiedzających będzie możliwe o godz. 16.30. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Kiedy w listopadzie 1918 roku Polska odzyskiwała wolność, Białystok musiał jeszcze na nią  poczekać. Niemcom zależało na utrzymaniu miasta, ponieważ przebiegała tędy linia kolejowa z Brześcia do Prus Wschodnich, umożliwiająca odwrót ich wojsk z Ukrainy. Porozumienie Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego i POW z Niemiecką Radą Żołnierską sprawiło, że faktyczne wyzwolenie Białegostoku nastąpiło trzy miesiące później, 19 lutego 1919 roku. Wtedy  z miasta odjechał ostatni pociąg z ewakuującym się niemieckim wojskiem, a na ulicach pojawili pierwsi polscy żołnierze. Oficjalne przekazanie władzy, z mszą polową przed kościołem farnym i defiladą, odbyło się 22 lutego 1919 roku.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top