Białystok. Doroczne Święto Kultury Białoruskiej

Białystok. Doroczne Święto Kultury Białoruskiej

Ponad 20 zespołów, solistów i chórów zaprezentowało swoje dokonania na dorocznym Święcie Kultury Białoruskiej, które w niedzielę po południu odbyło się w Białymstoku w Parku Planty

To jedna z najważniejszych w roku imprez Białoruskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego (BTSK).

Głównym celem święta jest prezentacja i popularyzacja kultury białoruskiej, zwłaszcza tworzonej przez mniejszość białoruską w Polsce. Co roku impreza odbywa się w czerwcu w parku Planty, gdzie występy zespołów przyciągają tysiące widzów.

Na scenie rozstawionej przy fontannach w parku występiły białoruskie zespoły i soliści z Białostocczyzny. Mimo pochmurnej pogody, uczestniczyło w niej dużo osób.

W programie znalazły się zarówno występy dorosłych zespołów artystycznych, ale też młodzieżowe i dziecięce. Wśród nich laureaci poprzednich edycji konkursów muzycznych organizowanych przez BTSK. Na scenie wystąpiły tradycyjnie znane i lubiane zespoły estradowe.

Są też debiutanci – powiedział PAP przewodniczący BTSK Bazyli Siegień.

Mówił, że BTSK nie jest w stanie pokazać wszystkich zespołów, które prezentują się na różnych imprezach towarzystwa, dlatego stara się robić rotację, by każdy miał szansę i czuł się doceniony.

„To nasze Święto Kultury Białoruskiej to jedna z najbardziej prestiżowych imprez, dlatego zależy nam, by każdy mógł zaprezentować swoją twórczość” – podkreślił.

Zespoły, z którymi rozmawiała dziennikarka PAP zaznaczały, że możliwość występu to dla nich ważne wyróżnienie. Mogą zaprezentować to, nad czym pracowały cały rok.

Od początku istnienia imprezy występuje na niej chór Krynicka działający przy BTSK. Jak mówiła PAP chór ma ponad 40 lat, śpiewa w nim ponad 20 osób.

„Chór z wielkim bagażem doświadczeń i z przekazem białoruskości nie tylko na terenie województwa, ale też poza granicami” – dodała.

Podkreśliła, że każdy występ jest istotny, bo to podtrzymywanie kultury i języka białoruskiego, ale – jak mówiła – są takie imprezy, jak niedzielna, na których występ to duże wyróżnienie. W niedzielę w wykonaniu chóru można było usłyszeć utwór „Leci nasza pieśnia”.

Zespół „Podlaski Wianok” zaprezentuje kilka tradycyjnych białoruskich tańców. Maria, Katarzyna, Hania, które tańczą w zespole od dziecka mówiły PAP, że występ na Święcie Kultury Białoruskiej nie jest ich pierwszym. Oprócz tego, że – jak mówiły – cieszą się, że mogą wystąpić przed ludźmi, ale występ to też okazja, by posłuchać innych zespołów. W tym roku na imprezie zaprezentują białoruskiej tradycyjne tańce m.in. do „Kupalnocki”.

Oprócz występów, podczas imprezy odbywa się też kiermasz rękodzieła ludowego, swoją twórczość prezentują też białoruscy pisarze, którzy mieszkają w Podlaskiem.

Tegoroczne Święto Kultury Białoruskiej w Białymstoku zostało sfinansowane m.in. z dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Polsce to najstarsza organizacja mniejszości białoruskiej w kraju, uważana też za ważnego animatora jej życia kulturalnego. Organizuje m.in. ogólnopolski festiwal piosenki białoruskiej kończący się rokrocznie galą w Białymstoku, Noc Kupały w Białowieży czy festyny białoruskie w regionie. (PAP)

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top